پایه و اساس چاپ پارچه چیست؟

پایه و اساس چاپ پارچه چیست؟

تقسیم اصلی بازار در تفاوت بین فرآیندهای سنتی است که برای چندین دهه استفاده شده و کاملا ثابت شده است. در مقابل گزینه های دیجیتال جدید، بیشتر مبتنی بر سیستم های جوهر افشان دستگاه چاپ پارچه است که در آن پتانسیل رشد بسیار زیاد به نظر می رسد یافت می شود اما محرک ها و انگیزه برای پذیرش گزینه دیجیتالی هنوز شکوفا نشده است.

 

معرفی جوهر افشان دیجیتال دستگاه چاپ پارچه

جوهر افشان دیجیتال به عنوان جایگزینی برای فرآیندهای سنتی و صنعتی می باشد. جوهر افشان دیجیتال به فرآیند در حال ظهور برای گسترش یا جایگزینی سیستم های موجود تبدیل شده است، زیرا این امر نوید چاپ آسان تر، تمیزتر، پایدارتر و با کیفیت بالاتر، با بازار سریع تر، اجرای کوتاه تر و بدون طراحی را می دهد. محدودیت ها بیشتر مورد بحث است و با همگرایی بازارها، موافقان و مخالفان معمولا زیر سوال می روند. می توان دو دیدگاه عمده را تشخیص داد: دیجیتال می تواند یک فرایند اضافی باشد که مکمل رویکردهای موجود در مقابل دیجیتال است که باید بالغ شود تا همان سرعت، حاشیه و کیفیت فرآیندهای سنتی را ارائه دهد. چاپ دیجیتال منسوجات هنوز کمتر از 10٪ از کل منسوجات چاپ شده در سراسر جهان را تشکیل می دهد، بیشتر به این دلیل که وجهه های مورد نظر را برای هر دو چشم انداز انتخاب نکرده است.
روند عمومی و روند کلی چاپ منسوجات نیاز به ارائه زمان های کوتاه تر در مدت زمان کوتاه تر از آنچه امروز با روش های معمول امکان پذیر است، می باشد. مشتریان نهایی خواستار نسخه های شخصی یا محدود محصولات چاپ شده هستند. حجم کمتری که از ماشین های کوچکتر/کندتر در مقایسه با حجم جمع شده از ماشین های بزرگتر/سریعتر ایجاد می شود، رویکرد تقسیم بندی برای مدیریت هزینه و زمان است.
چندین تامین کننده پرینترهای دیجیتال با حجم بالا و تک پاس را با موفقیت در سطح مختلف به بازار عرضه کردند. همه سعی در جایگزینی سیستم های متداول داشتند، با هدف سریع یا سریعتر، ارزان تر بودن و قادر به مطابقت یا فراتر رفتن از حجم و کیفیت سنتی که گردش کار چاپ روی صفحه ارائه می دهد. تقریبا در هر مورد جوهر افشان به عنوان یک فناوری جایگزین مناسب تصور نمی شد. با این حال، با توجه به هدف پیش بینی شده برای مطابقت با انتظارات بازار، قیمت جوهر افشان دیجیتال حتی قبل از اینکه صنایع مرسوم جوهر افشان را به عنوان یک گزینه واقع بینانه بپذیرند، به طرز چشمگیری کاهش یافت.

 

انواع مختلف مدیا

از آنجا که اولین و مهمترین مشخصات، مربوط به بستر مورد استفاده است، نوع رسانه همیشه عامل تعیین کننده هر فرآیند چاپ بوده است. فیبر نوع جوهر را به آن می چسباند. جوهر هیچ تمایلی به ترکیب با بافت پارچه ندارد و باید از چسب، پوشش یا همان کوتینگ استفاده شود. برای درک انواع مختلف جوهرها و سازگاری آن ها، باید انواع رسانه ها ذکر شود. پردازش بسترها از منظر مکانیکی نیز تحت تأثیر ویژگی های نوع رسانه است.

 

- پارچه

در تعریف معمول منسوجات، ماده ای انعطاف پذیر است که متشکل از شبکه ای از الیاف طبیعی یا مصنوعی است که با نخ باعث ایجاد رشته های طولانی می شود. سپس این رشته ها برای ساخت پارچه بافته می شود.
بافندگی روشی برای تولید منسوجات است که در آن دو یا چند مجموعه متمایز از نخ در زاویه قائم به هم گره خورده و پارچه را تشکیل می دهند. متداول ترین نوع سازه های پارچه ای بافته شده امروزه مورد استفاده قرار می گیرد که قدمت آنها به انواع اولیه باستانی می رسد، یک بافت ساده، ماسوره یا ساتن است. بافندگی تکنیکی برای تولید پارچه ای دو بعدی است که از نخ تک بعدی ساخته می شود. در بافت، نخ ها همیشه صاف هستند. در مقابل، نخ موجود در پارچه های تریکو از یک مسیر پیچ و خم پیروی می کند و حلقه های متقارن را تشکیل می دهد. این حلقه های پیچ و خم را می توان به راحتی در جهات مختلف کشید و به پارچه های بافتنی کشش بیشتری نسبت به پارچه های بافته شده داد.
بسیاری از ساخت و سازهای مختلف نساجی و روش های تولید وجود دارد، اما ذکر توضیحات کلی برای وجود انواع مختلف کافی است.
انواع امروزی مورد استفاده به اهمیت درک این که این تنوع وجود دارد کمک می کنند. واقعیت این است که بازارهای متداول و تولیدکنندگان سنتی موادی را که به صورت مصنوعی و دیجیتالی در برابر آنچه تاکنون استفاده شده است، محک می زنند.
منسوجات دارای کاربردهای مختلفی هستند که متداول ترین آن ها برای لباس و لوازمی مانند کیف و سبد است. پارچه های طرح دار شده توسط دستگاه چاپ پارچه در خانه، در فرش، مبلمان، پرده پنجره، حوله، رو میزی، تخت و سایر سطوح صاف استفاده می شود. در محیط کار، از آنها در فرآیندهای صنعتی و علمی مانند فیلتر استفاده می شود.
منسوجات برای اهداف صنعتی و برای خصوصیاتی غیر از شکل ظاهری آنها انتخاب می شوند، معمولاً به عنوان منسوجات فنی شناخته می شوند. منسوجات فنی شامل سازه های منسوجات برای کاربردهای خودرو، منسوجات پزشکی (به عنوان مثال ایمپلنت)، ژئوتکستایل (تقویت خاکریزها)، مواد زراعی (منسوجات برای محافظت از محصول)، لباس محافظ (به عنوان مثال در برابر گرما و تابش برای لباس آتش نشانی، در برابر فلزات مذاب برای جوشکارها، محافظت از چاقو، و جلیقه های ضد گلوله).

مطلب فوق را میتوانید از طریق تلگرام با دوستان و همکاران خود به اشتراک بگذارید

سوال خود را در اين قسمت مطرح كنيد

جهت اطلاع از آخرین اخبار شرکت ، در خبر نامه ما عضو شوید

شماره تماس ۴۴۲۰۶۳۶۳ - ۰۲۱

مشاوره تلفنی رایگان ۴۴۲۰۶۳۶۳ - ۰۲۱